JOGA AKO ZDROJ vyváženej žensko-mužskej energie

Jogová terapia Janka Bukvay

Joga je starodávne učenie, ktoré nachádzame už v niekoľko tísicok rokov starých filozofických textoch Indov. Sila človeka vychádza z chrbtice, ktorá je chápaná ako strom života. Prána, vitálna energia, ktorá nás oživuje, tečie telom v energetických kanáloch nádí. 

Ako funkcia nervov vo fyzickom tele, nádí pôsobia na jemnejšej energetickej úrovni. Známych je 72 000 kanálikov nádí v tele. 3 hlavné nádí vychádzajú zo spodnej časti chrbtice a posupujú po celej jej dĺžke nahor. Nazývajú sa šušumna, ida (mesačná, jinová energia) a pingala (slnečná, jangová energia). Ida a pingala krížia šušumnu v energetických centrách nazývaných čakry, ktoré korešpondujú s nervovými centrami. Všetky ostatné nádí vyžarujú od čakier do celého tela. Poznanie jogovej anatómie a fyziológie bolo odvodené z pozorovania toku energie v tele.

Pretože nervy a nádí sa vynárajú z miechového kmeňa, zdravie chrbtice je esenciálne pre celkové zdravie. TELO JE TAK ZDRAVÉ, AKO OHYBNÁ JE JEHO CHRBTICA. Vyvážená prax jogy vedie chrbticu do všetkých smerov (predklony, záklony, úklony, rotácie, obrátené pozície). Udržať chrbticu flexibilnú dáva možnosť energií slobodne plynúť do zvyšku tela.  

A ako pracujúca matka viem, aké je náročné nájsť si na seba čas – rodina, práca, cvičenie na spevnenie tela… A tak som pre všetky zaneprázdnené ženy vytvorila ONLINE KURZ JOGA DO PRÁCE. V nej trávime najviac bdelého dňa. Ide o súbor 5-15 minútových cvičení, ktoré dokážeš odcvičiť s minimom potrebného priestoru a tvoju chrbticu rozpohybuje skutočne do všetkých strán. 

Okrem účinkov na chrbticu, má cvičenie ásan hlboké účinky na všetky systémy tela ( tráviaci, nervový, dýchací, lymfatický, vylučovací, hormonálny, kostrovo – svalový). A to je najdôležitejší odkaz ásan. 

  • Pozície uľavujú od stresu, uvoľňujú svalové napätie, napomáhajú uvoľniť priľnavosť spojivových tkanív, zvyšujú celkovú flexibilitu, premazávajú kĺby a uľahčujú ich pohyb, zlepšujú držanie tela, 
  • zlepšujú cirkuláciu tekutín v tele,
  • masírujú a zvyšujú cirkuláciu do vnútorných orgánov a žliaz,
  • stimulujú lymfatický systém,
  • napomáhajú dýchaniu,
  • harmonizujú a tonizujú nervový systém.

Rovnako ako ásany uvoľňujú energiu vo fyzickom tele, pranajama (dychové cvičenia) riadia energiu na jemnejšej úrovni cez techniky kontrolovaného dýchania. Prána je nekonečná, všeprenikajúca energia univerza, ktorá sa zrkadlí v každom živom bytí. Je to tiež energia, ktorá vládne dychu. Pranájama je prekladaná ako expanzia lebo minifestácia vitálnej energie. Prostredníctvom kontroly dychu sme schopní túto univerzálnu energiu uchopiť. V mnohých jazykoch sa rovnakým slovom vyjadruje aj dych či duch (duša). Toto je dôležité na pochopenie, že dych je esenciou života. Nástroj, prostredníctvom ktorého nás energia oživuje. 

Dych je most medzi fyzickým telom a oveľa jemnejšou energiou mysle. Tým, že sa vedome naučíme
usmerňovať dych, získame schopnosť ovplyvňovať fungovanie fyzického tela a stav mysle.

Jana Bukvayová
description